понедељак, 27. септембар 2021.

 ЕПИКА

Епика (од грчке ријечи која значи ријеч, говор, прича).

 Особености епике: приповиједање о догађајима, дистанца и објективност, епска ширина (дигресије, епизоде).

 Елементи структуре епског дела: грађа, тема, приповиједач, фабула (узрочно-посљедичне везе), сиже, композиција, ликови (мотивација), статички и динамички мотиви, начини казивања

Тема – предмет којим се бави неко књижевно дјело, оно што чини његову основу, они дијелови у којима се описује један предмет, једна ситуација, један лик

1. ДИНАМИЧКИ: покрећу радњу напријед смјењујући једну акцију другом

2. СТАТИЧКИ: само сликају неку ситуацију

Мотив- најмањи дио књижевног дјела који задржава неко самостално значење у оквиру дјела.

Мотивација начин образлагања поступака ликова и увођења нових мотива у епским и драмским делима.

 Лик- носилац радње у књижевном делу.

-        Личност која сачињава скуп извјесних мисаоних, осјећајних и моралних својстава која се испољавају:

§ Физички изглед - портрет

§  Говор                                                                карактеризација

§  Однос према другим ликовима

§  Реаговање

-        Карактер подразумијева одређене индивидуалне, моралне и психолошке особине неког лика

-        Може бити:

§  Главни – јунак или херој

§  Споредни

-        Тип означава репрезентативне црте ликова одређене групе људи, друштвеног слоја или епохе.

 Карактер: скуп интелектуалних, моралних и психичких својстава

Карактеризација подразумева специфичне стваралачке поступке који се примењују при приказивању лика. Указати на врсте карактеризације ликова: директну, индиректну и метафоричку.

Фабула – прича, догађаји у дЈелу испричани хронолошки и узрочно-

-последично. То је цјелокупан збир догађаја узрочно-посљедично повезаних у времену у којем нам писац предочава радњу

 Сиже– редослед догађаја и мотива у конкретном делу. То је приказ фабуле књижевног дјела, организована на умјетнички начин

Композиција (етапе епске радње):

v Увод/експозиција

v Заплет

v Кулминација/врхунац

v Перипетија/обрт

v Расплет

 Облици(начини) изражавања у епском дјелу:

-        нарација (приповедање),

-        дескрипција (описивање),

-        дијалог,

-        монолог, унутрашњи монолог...

Идеја – мисао водиља, основна мисао, мисаоно утемељење књижевног дјела

ЕПСКЕ КЊИЖЕВНЕ ВРСТЕ

 

УМЈЕТНИЧКА КЊИЖЕВНОСТ

НАРОДНА КЊИЖЕВНОСТ

ПОЕЗИЈА

ПРОЗА

ПОЕЗИЈА

ПРОЗА

- еп/спјев

-епопеја

- новела

- приповијетка

- роман

-епска пјесма

 

1.ПРЕМА ТЕМАМА И ЈУНАЦИМА –ЦИКЛУСИ

Неисторијске

Преткосовске

Косовске

Покосовске

Циклус пјесама о Марку Краљевићу

Хајдучки и ускочки

Циклус пјесама о ослобођењу Србије и Црне Горе

2.ПРЕМА СТАРИНИ

 Најстаријих времена

Средњих времена

Новијих времена

3.ПРЕМА ДУЖИНИ СТИХА

Дугог стиха /бугарштице

Кратког стиха /десетерачке

 

- бајке

- басне

- приче о животињама

- легенде

- шаљиве приче

- новеле

-приповијетке

КРАЋЕ НАРОДНЕ УМОТВОРИНЕ

- загонетке

-пословице

- питалице

- брзалице

- бројалице

ПРЕЛАЗНЕ КЊИЖЕВНО-НАУЧНЕ ВРСТЕ

- биографија

- аутобиографија

- дневник

- мемоари

- есеј

- репортажа

- путопис

 

 

четвртак, 23. септембар 2021.

 АРТУР РЕМБО "САМОГЛАСНИЦИ"

Преузето са: https://sh.wikipedia.org/wiki/Arthur_Rimbaud


Артур Рембо рођен је 20. октобра 1854. године у Шарлевилу, градићу на сјеверу Француске. Растао је у породици без оца, под туторством престроге и неосјетљиве мајке. Од најранијих школских дана показао је изузетну даровитост добијајући награде из књижевности и превођења и пишући, са великом виртуозношћу, пјесме на латинском језику. Са петнаест година добио је прву награду на конкурсу за састав написан на латинском. Тим поводом директор школе је рекао: "У глави овог дјетета не настаје ништа банално. Он ће бити геније или Зла или Добра."

Пјесник, по мишљењу Рембоа, мора да упозна све облике љубави, патње, лудила, да истражује самог себе, да постане више него ико велики болесник, велики злочинац, велики проклетник и врховни Учењак како би на крају стигао до незнаног. То је истовремено и његов животни и пјеснички програм. Због потребе да досегне неки други свијет далеко од скучене средине Шарлевила покушава да побјегне у Париз. На позив Пола Верлена, тада најистакнутијег пјесника у Паризу, 1871. године Рембо улази у париски пјеснички круг, али без икаквих литерарних амбиција у професионалном смислу. Његов распусни живот са Верленом, отргнутим од жене и породице, завшава се драматично. Верлен је пуцао у Рембоа и лакше га је ранио када је овај ријешио да га напусти и том приликом завршио у затвору. Рембо се враћа у родитељску кућу уз горко осјећање пораза. Пише књигу пјесама у прози Боравак у паклу (1873), своју духовну биографију, неку врсту извештаја о проживљеној кризи и неуспеху, отрежњењу.

Његов будући скитнички живот протећи ће у знаку потпуне духовне усамљености, а његови поетски записи које ће биљежити прије него што као пјесник коначно не заћути биће први поетски текстови у историји поезије без намјере да се њима оствари било каква комуникација. Прозне пјесме Илуминације (1874) настају на граници тишине и сматрају се врхунцем Рембоовог поетског дјела, најснажнијим извором онога што данас зовемо модерним поетским изразом.

У двадесет првој години престаје да пише и наставља живот као скитничар, трговац, кријумчар оружја и истраживач егзотичних крајева.

Из Африке се враћа у Француску 1891. године због тумора на нози и умире 10. новембра, после ампутације ноге.

Први утисак након читања Рембоове пјесме "Самогласници"  је  да нам је веома необично то како се наведени самогласници доводе у везу са одређеним бојама и чулним искуствима. Многи критичари су сматрали да је Рембоу инспирација за ову пјесму надошла док је читао дјечији буквар, а да су слова у њему била обојена овим бојама.

 

Питамо се зашто су самогласници дочарани баш овим бојама. 

Самогласник А – симболизује таму, мрак и смрад и везује се за ЦРНО.

Самогласник Е – симболизује сњегове и цвјетове зове, па се везује за БИЈЕЛО.

Самогласник У – симболички представља тајну рођења, као и младост и због тога се везује за ЗЕЛЕНО.

Самогласник И – симболизује страст, усне које љубе и због тога се везује за РУЈНО, исте боје је као и вино.

Самогласник О – симболички представља буку и мир истовремено и због тога је ПЛАВ.

Први дистих повезује сваки самогласник са одређеном бојом коју симболизује. Самогласници у лирском субјекту изазивају једно апсурдно надахнуће, јер свако слово евоцира одређену боју. Разбијање целине на гомилу различитих и на први поглед неспојивих мотива сугерише разбијање норми које су владале у песништву.

 Рембоу боје не служе за дефинисање изгледа предмета, оне буде низ различитих асоцијација чиме се разбија шематизовано виђење свијета.

 Боја је средство асоцијативног везивања најразличитијих мотива који се спајају у човековом животу.

 А је почетно слово алфабета (алфа) и оно би могло представљати црнило свијета пре његовог стварања, мрак који је владао на земљи. О је последње слово алфабета (омега) и симболизује крај свијета, као и понављање свега у природи, сваке врсте односа. Од алфа до омега – од апсолутног почетка до апсолутног краја ‒ ова пјесма се може тумачити на више начина.

 Пјесма не пјева о религиозном надахнућу. Они делови који говоре о настанку и крају свијета симболички представљају однос мушкарца и жене. Мотиви невиности, љепоте, крви, махнитости, бијеса и кајања типски су мотиви једног емотивног и љубавног односа. Кроз све ово мора проћи партнерски однос сваког човека и сваке жене на овом свету. Самогласници су еротска песма, у којој пет боја означавају пет главних дијелова женског тела.

 Слово У представља све оно што карактерише неки однос који је на врхунцу. Заправо, самогласник У је најпровокативнији, највише изазива тјелесни нагон ка женском телу.


Посљедњи стих ,,О Омега, Њеног Ока модри зрак је” открива да се сва љепота жене заправо не крије у њеном тијелу, већ у њеним очима. Поглед је нешто што увијек зрачи, као модри зрак, нешто се никада не мијења, што никада не пропада и што никада не нестаје.

 Сонет је најсавршенији, али и најтрадиционалнији пјеснички облик и њиме је Рембо желио да манифестује нове и модерне теме које покрећу симболистички пјесници. Сонет се у потпуности заснива на синестезији, преклапању чулних утисака. Бјелина слова Е претаче се у оштри, крвави траг слова И, „кикот усне лепе”. Све ово наговештава да су боје, мириси и звукови у природи у међусобном сагласју. Тиме се види да је Рембо на трагу Бодлерових универзалних аналогија.  


"ОФЕЛИЈА"


Преузето: https://futurizambanjaluka.wordpress.com/2020/03/10/lijepa-mrtva-ofelijaaffaffiliateid/


Мотив пјесме "Офелија" је позајмљен мотив из већ постојећег књижевног дјела. а такав текст настао према неком другом тексту зове се  метатекст. Текст који служи као инспирација за настанак другог текста зове се прототекст и подтекст. Лик Офелије који је код Рембоа прерастао у симбол  је лик из Шекспировог Хамлета. 

   Пјеснички облик у којем је ова пјесма написана зове се триптих. У три неједнаке тематске дионице треба уочити у првом делу, од 4 катрена, мисаону сугестију и суморну визију живота, као и приказ Тужне Офелије, сабласти бијеле. Од Шекспирове трагедије је прошло четири вијека, а Офелија живи свој други, вјечни живот, у стопљености са природом и у пишчевом дјелу. Над трагичном људском судбином, природа није равнодушна; она саосјећа, прихвата човјека, његово биће, које је дио ње. 

Други део, испеван такође у 4 катрена, разоткрива Офелију као водећи симбол. У директном обраћању Офелији, уз додатне сликовите приказе њеног тананог  бића, чисте душе, разоткрива се њен судар са реалним, спољним свијетом, који ломи њено осетљиво биће и одводи је у смрт. У посљедњем катрену су издвојене три ријечи, исписане великим словом, изречене у екскламацији. 

У трећем дијелу, у једном катрену, садржана је поента Рембоове пјесме: Онај који има те сусрете ноћне са Офелијом, бијелим крином, јесте сâм песник, који се разоткрива као визионар и мистик који види изнад граница датих човеку (мотив hibrisa). Пјесник одгонета симболе и открива истину света.

 

 Шарл Бодлер "Везе"



Природа је храм где мутне речи слећу
са стубова живих понекад, а доле
ко кроз шуму иде човек кроз симболе
ма што га путем присним погледима срећу.

Ко одјеци дуги што даљем се своде
у јединство мрачно и дубоко што је
огромно ко ноћ и као светлост, боје
мириси и звуци разговоре воде.

Неки су мириси ко пут дечија свежи,
зелени ко поље, благи ко обоје,
- други искварени, победнички, тежи,

што у бескрај простирање своје,
као амбра, мошус, тамјан, раскош њуха
који пева занос чула нам и духа.

                           Превод Иван В. Лалић


 УНИВЕРЗАЛНЕ АНАЛОГИЈЕ:

Сви мотиви у збирци Цвијеће зла доведени су у одређену везу. Бодлер уноси појам универзалне аналогије који почива на тези да се све у природи доводи у одређену везу. Само је машта та која може да уочи и створи аналогију. О томе Бодлер пјева у пјесми Везе.    

 Ова пјесма сугерише идеју о повезаности свега у природи, истиче везу (сагласја) између свих видљивих и невидљивих симбола. Све појаве на овом свијету повезане су тајним везама, које нису увијек препознатљиве.

За схватање идеје да су везе у природи често нејасне човјеку и због чега је то тако погледајте у цртаном филму Платонову идеју о Алегорији пећине.



МОТИВИ: 

Природа је основни мотив пјесме, на њега се надовезују мотиви храма, мириса, звукова и ријечи. Тема пјесме јесте да је природа шума симбола. Ти симболи се синестетички спајају са мирисима, бојама и звуковима.

 

Основни                           Помоћни                        Тема пјесме:

мотив:                               мотиви:                            ШУМА СИМБОЛА

ПРИРОДА                       храм

                                          мириси                      

                                          звуци   

                                          ријечи   

 СИНЕСТЕЗИЈА:

Синестезија је доминантно стилско изражајно средство у овој Бодлеровој пјесми, она повезује чулна опажања:

 „Мириси и звуци разговоре воде.

Неки су мириси кô пут дечја свежи,

Зелени кô поља, благи кô обое...”

 Чуло вида, слуха, њуха и додира стопљени су у један јединствен и нераздвојив доживљај. Сви симболи су повезани и међусобно комуницирају. Тиме се сугерише да су везе у природи двојаке, и хоризонталне и вертикалне. Употребом синестезије појачава се утисак да ова песма пјева о заносу чула. Читаоца зачуђује визија да су ријечи мутне, да се одјеци своде у мрачно и дубоко, да су мириси свјежи као дјечија кожа, да су зелени као поља, да су благи као звук обое.

За лирског субјекта су природни мириси благи као обое или су зелени као поља. Друга група мириса јесу вештачки мириси – искварени, побједнички и тежи. Тим стихом истиче се инсистирање лирског субјекта на вјештачкој лепоти и тежња ка њој.

Стих "Мириси и звуци разговоре воде" објашњавају Бодлерово схватање свијета као везе/сагласја свега што постоји.

 Пјесма има мистичне елементе, призори природе се везују за сакрално. Метафора природа је храм могла би се тумачити у контексту да је природа одраз божанског свијета. Идеја да се човек креће кроз шуму симбола јесте директна алузија на Дантеово дјело Божанствена комедија.

 ФОРМА: 

Пјесма је испјевана у сонетној форми, састоји се од два катрена и двије терцине. Стих је дванаестерац. Рима је у катренима обгрљена (слећусрећу), а у првој терцини је укрштена (свежитежи) и парна (њухадуха).

ПРОГРАМСКА ПЈЕСМА СИМБОЛИЗМА

Нејасне ријечи упућују на поетику симболизма. Пјесничка имагинација треба да уочи загонетке у природи. Важно је уочити говор наговештаја и алузије. Лирски субјекат је тумач тих загонетки, односно симбола које носи природа.


 

 

 

 

среда, 22. септембар 2021.

 

Десанка Максимовић "Балканац"

Након текста пјесме дати су истраживачки задаци за ученике.


Не стидим се што сам,
како ви велите,
варварин са Балкана,
тла прљавштине и буре.
Чујте сад,
и код нас има неке
вама непознате културе.

Ви прво испитујете и сумњате,
далеки сте и од рођених синова,
за трпезу своју
не посадите сваког туђина;
ви можете да пијете
а да сваком не пружите
чашу вина.

А код нас су још стари обичаји груби:
ми пуштамо сваког под своје слеме,
код нас се још и с намерником љуби,
код нас се подвизи због гостољубља чине;
код нас сваки човек има
читаво племе
пријатеља и родбине.

Ви, доиста, имате
неколико милиона Христових кипова,
на сваког човека по једнога,
имају га друмови и поља, апсане и школе;
а код нас, кад људи верују у Бога,
у себи га носе,
и тихо му се,
скоро у сну, моле.


Ви, истина, за сваки кут живота
имате справа и машина,
све сте срачунали и све знате;
изуми су ваши за дивљење;
а ми још имамо старинске алате,
али све је код нас још здраво
и природно као глина:
и умирање, и рађање, и живљење.

Ви имате читаве збирке
правила и наука о слободи,
о свему се код вас пише и приповеда;
али ми и по неписаним законима
слободно живимо
и неког природног држимо се реда,
слично огњу, ветру, и води.

Код вас је, збиља, све тачно прописано,
како се једе, говори, облачи;
а ми, кад говоримо, вичемо
и машемо рукама,
и чорбу гласно срчемо,
и у рукавицама смо као на мукама.

Све је код нас заиста просто:
обућу носимо од свињске коже,
пуно је код нас сељачких
навика и ствари;
и краљевски преци наши
доиста су били говедари.

Народ наш, збиља, у гневу може да коље,

руши и пали;
али ми нисмо они што смишљено тлаче,
ми не сматрамо да је свет цели
наше поље;
ми не бисмо поднели
ни урођеник прашуски да због нас плаче;
душа нам је пространа,
иако смо бројем мали.

Истраживачки задаци

- Шта је тема ове пјесме?

- Која осјећања су присутна у пјесми?

- Која два различита менталитета пјесникиња пореди?

- Издвоји стихове који карактеришу Србе и западњаке!

- Шта према мишљењу пјесникиње карактерише Србина/Балканца, а шта западњака?

- Против чега је пјесникиња дигла глас?

- Шта је идеја ове пјесме?

- Анализирај стилске особености пјесме (стих, ритам и тон, рима, стилске фигуре)

  

уторак, 21. септембар 2021.

 АЛЕКСА ШАНТИЋ "ОСТАЈТЕ ОВДЈЕ"



Кратка биографија писца:

-     (Мостар, 27. мај 1868 – Мостар, 2. фебруар 1924)

-        српски пјесник и академик.

-        Рођен је у Мостару, од оца Риста и мајке Маре, гдје је провео већину живота. Отац му је умро у раном дјетињству, па је живио у породици стрица Миха званог „Аџа“. Имао је два брата, Јефтана и Јакова, и једну сестру Персу, док му је друга сестра, Зорица, умрла још као беба. Пошто је живио у трговачкој породици, укућани нису имали довољно разумијевања за његов таленат. Завршио је трговачку школу у Трсту и Љубљани, потом се вратио у Мостар.

-        Из Трста се вратио у Мостар 1883. године и ту затекао „необично мртвило“, које је било посљедица „недавног угушеног херцеговачког устанка против Аустрије.

-        Највећа дјела стварао је крајем 19. и почетком 20. вијека Узори су му били српски писци Војислав Илић и Јован Јовановић Змај, а од страних је највише поштовао Хајнриха Хајнеа. У његовим пјесмама има емоционалног бола, родољубља, љубавне чежње и пркоса за национално и социјално угрожен српски народ.

-         Био је 1888. оснивач и предсједник Српског пјевачког друштва „Гусле“

-        У току Првог свјетског рата затворен је као талац и „у два пута понављаној парници“ оптуживан због својих пјесама. По завршетку рата изабран је у Мостару за члана Српског одбора.

Дјела:

-        Пјесме 1891, 1895, 1901, 1908, 1911

-        На старим огњиштима 1913.

-        Пјесме 1919

      Пјесме 1925.

-        Под маглом

-        Хасанагиница

-        Анђелија

        Ову пјесму Шантић је написао 1896. године инспирисан масовним одласком Херцеговаца.

Која осјећања су изражена у овој пјесми?

(родољубље, тугга због одласка сународника)

Уочите у пјесми два супротстављена мотива и издвојите стихове који их дочаравају.

МОТИВ ДОМОВИНЕ

МОТИВ ТУЂИНЕ

Она је мајка

Свуда су гробља прадједова

За њу су дати животи

Плаче за чедом

Остаће пуста

Свако вас познаје и волибољи су и крши голи

Свако братски руку стеже

Све вас веже

Сунце не грије

Грки су залогаји хљеба

Свога нема

Брата није

Нико познати вас неће

Пелен цвјета

Свога нема и гдје брата није.













Шта пјесник наглашава реторским питањем Од своје мајке ко ће наћи бољу?

(пореди домовину са мајком која даје највећу љубав и најбоља је своме чеду)

Наведите који су ту погледи на свијет и живот који пјесника уче да треба остати?

-        У туђини је увијек тешко

-        Човјеку је потребна блиска особа

-        Колективна одговорност за домовину

-        Везаност за коријене

-        Име, језик, братство и крв

Шта је тема ове пјесме?

(одлазак народа са родне груде и позов на останак)

Анализирајте стил пјесме?

-        Рима је унакрсна

-        Пјесма се састоји од 8 катрена

-        Стих једанаестерац и дванаестерац

-        Контраст, поређење, реторско питање

-        Тон је свечан и пун поноса

Шта је идеја пјесме?

Домовина је незамјењиво уточиште, веза са коријенима и снага националног идентитета. 

  ДЕСПОТ СТЕФАН ЛАЗАРЕВИЋ "СЛОВО ЉУБВЕ" Истраживачки задаци за интерпретацију дјела: 1. Истражите личност деспота Стефана! Зашто ј...